Ciekawostki


 • Terra cotta

  Słowo terakota oznacza po łacinie „pieczoną ziemię”. Wywodzi się to ze sposobu, w jaki terakota powstaje – czyli przez wypalanie gliny. Termin terakota  jest również stosowany w odniesieniu do przedmiotów wykonanych z tego materiału. Również naturalny kolor brązowo-pomarańczowy, określa się nazwą terakota. 

 • Jak powstaje terakota

  Odpowiednio wyselekcjonowane gatunki gliny są częściowe suszone, a następnie odlewane lub ręcznie formowane w pożądane kształty. Po dalszym suszeniu, są umieszczane w piecu, gdzie następuje proces wypalania w wysokiej temperaturze. 

 • Wykorzystanie terakoty

  Terakota była wykorzystywana do produkcji naczyń na wodę, a także powstają z niej ogrodowe rzeźby i dekoracje. Inne wykorzystanie terakoty to na przykład piece kaflowe. W pewnych przypadkach, aby terakota właściwie spełniała swoją rolę, musi być szkliwiona. 

 • Historia terakoty

  Terakota była stosowana w całej historii świata, do produkcji rzeźby, posągów, ceramiki, a także cegieł i dachówek. W czasach starożytnych, pierwsze rzeźby z gliny były suszone (pieczone) w pełnym słońcu, tuż po wytworzeniu. Następnie były umieszczone w rozgrzanych popiołach otwartych palenisk, gdzie pozostawały aż do stwardnienia. Ostatnim etapem było ich umieszczenie w piecach o wysokiej temperaturze, gdzie zyskiwały pełną wytrzymałość i mogły być określane mianem ceramiki. 

 • Terakotowa armia

  Terakota posłużyła jako materiał do stworzenia 7500, naturalnej wielkości, figur chińskich żołnierzy oraz koni. Figury zostały umieszczone w grobowcu pierwszego cesarza Chin – Qin Shi. Powstanie tej potężnej kolekcji figur, datuje się na 210 r p.n.e. Terakotowa Armia została przypadkiem odkryta  w 1974 r n.e. przez trzech chłopców, wykopujących studnię.